• KZ
  • RU
  • EN
  • Teaching staff

    Cambridge Director & Vice- Director:

    Chanita Lizelle Federlein - Director fo Cambridge school

    Chanita Lizelle Federlein

    Director

    Luiza Valieva - Vice Director

    Luiza Valieva

    Vice Director

    Cambridge Principals:

    Gino Corsano - Secondary School Principal

    Gino Corsano

    Secondary School Principal

    Joseph Machuca - Primary and Lower Secondary Principal

    Joseph Machuca

    Primary and Lower Secondary Principal

    Homeroom Teachers:

    1

    Felippe Puldio

    KG teacher (Tamosik)

    1

    Vivian Grace Dela Cruz

    KG teacher (Tamosik)

    1

    Irene Villar

    KG teacher (Tamosik)

    1

    Marie Donna

    KG teacher (Tamosik)

    1

    Abigail Gabriel

    Preschool Homeroom

    Corbin Neve - grade 1 homeroom teacher

    Corbin Neve

    Grade 1 Homeroom teacher

    Camron Welsman - grade 2B homeroom teacher

    Camron Welsman

    Grade 2B Homeroom teacher

    Marwa Hassan - grade 2C homeroom teacher 1

    Marwa Hegab

    Grade 2 Homeroom teacher

    Christine Murah - grade 3 homeroon teacher

    Christine Murah

    Grade 3 Homeroom teacher

    Pakinam Sully - grade 4 homeroom teacher 1

    Pakinam Sully

    Grade 4 Homeroom teacher

    Gianpiero Dellitturri - grade 5 homeroom teacher

    Gianpiero Dellitturri

    Grade 5 Homeroom teacher

    Catharine Du Plessis - grade 6C homeroom teacher 1

    Catharine Du Plessis

    Grade 6 Homeroom teacher

    Geoffrey Nderitu - grade 6B homeroom teacher 1

    Geoffrey Nderitu

    Grade 6B Homeroom teacher

    Orkhan Alakbarli - grade 7C homeroom teacher

    Orkhan Alakbarli

    Grade 7 Homeroom teacher

    Joseph Machuca - Primary and Lower Secondary Principal

    Joseph Machuca

    Grade 7B Homeroom teacher

    Abhishek Subramanian - grade 8 homeroon teacher

    Abhishek Subramanian

    Grade 8 Homeroom teacher

    Young James - grade 9 homeroom teacher and World History teacher

    James Young

    Grade 9 Homeroom teacher

    Gino Corsano - Secondary School Principal

    Gino Corsano

    Grade 10 Homeroom teacher

    1

    Dipesh Dhayfule

    Grade 11 Homeroom teacher

    Thomas Sampson - grade 12C homeroom teacher

    Thomas Sampson

    Grade 12 Homeroom teacher

    Subject teachers:

    1

    Nadia Raufi

    Secondary Mathematics teacher

    Francis Muchenya - ICT teacher

    Francis Nuchenya

    A level ICT teacher

    Zukhra Valiyeva - primary russian language teacher

    Zukhra Valiyeva

    Primary Russian teacher

    Dina Zhalilova - secondary russian language teacher

    Dina Zhalilova

    Secondary Russian teacher

    Alexandra Rasputko - primary russian language teacher

    Alexandra Rasputko

    Expat Russian teacher

    Aruzhan Talgatkyzy - primary kazakh teacher

    Aruzhan Talgarkyzy

    Primary Kazakh Language teacher

    1

    Elmira Baibossynova

    Expat Kazakh Language teacher

    Gulnara Albosynovna - secondary kazakh language teacher

    Gulnara Syzdykova

    Secondary Kazakh Language teacher

    1

    Gulzhakan Klyshbayevna

    Secondary Kazakh Language teacher

    Marthin Tambunan - Art teacher

    Marthin Tambunan

    A-level Art teacher

    Michael Du Plessis - economics teacher

    Michael Du Plessis

    A-level Business and Economics teacher

    Sapar Dossanov - biology teacher

    Sapar Dossanov

    A-Level Biology teacher

    1

    Almas Bayekenov

    Chemistry assistant teacher

    Saidulla Faizullayev - chemistry teacher

    Saidulla Faizullayev

    A-Level Chemistry teacher

    1

    Adil Tileuberdi

    Robotics teachers

    Amir Abdygalymov - kazakh history teacher

    Amir Abdigalimov

    Kazakh History teacher

    Oleg Balashov - PE teacher

    Oleg Balashov

    PE Teacher

    Teachers’ Assistants:

    Nurai Khairusheva - Kindergarten TA

    Nurai Khairusheva

    KG TA

    Shahnoz Akhmetova - Pre school TA

    Shahnoz Ahmetova

    Preschool TA

    Dilnaz Lekimova - grade 1 TA

    Dilnaz Leikimova

    Grade 1 TA

    1

    Dana Nursapa

    Grade 2 TA

    Anel Bobek - grade 2B TA

    Anel Bobek

    Grade 2B TA

    Diana Akimkereyeva - grade 3 TA

    Diana Akimkereyeva

    Grade 3 TA

    Zhadyra Aryntayeva - grade 6B TA 1

    Zhadira Aryntayeva

    Grade 4 TA

    Anastasiia Borovtsova - grade 5 TA 1

    Anastasiia Borovtsova

    Grade 5 TA

    Amina Amantay - grade 6C TA 1

    Amina Amantay

    Grade 6 TA

    Ardagul_ Salimkhan - grade 6B TA

    Ardagul Salimkhan

    Grade 6B TA

    Diana Kelimbetova - grade 7C TA

    Diana Kelimbetova

    Grade 7 TA

    1

    Askar Auyeskhanuly

    Grade 7B TA

    Dayana Salakhova - grade 8 TA

    Dayana Salakhova

    Grade 8 TA

    Dilnaz Uzakbayeva - grade 9 TA

    Dilnaz Uzakbayeva

    Grade 9TA

    1

    Kamilla Bekenova

    Grade 10 Peace TA

    Umida Yuldasheva - grade 10P TA

    Umida Yuldashova

    Grade 10 Ravens TA

    Bexultan Tynyssov - grade 11 TA

    Beksultan Tynyssov

    Grade 11TA

    Aruzhan Abilova - grade 12 TA

    Aruzhan Abilova

    Grade 12TA

    Tamos education school 2020©
    All rights reserved®

    Website development «Dreamworks»

    X

    Request a call

    Leave your details and our manager will contact you very soon.

    First name*

    Last name*

    E-mail*

    Phone number*

    Citizenship*

    Child's name*

    Child's date of birth*

    X

    Тут ФИО человека

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Quis ipsum suspendisse ultrices gravida. Risus commodo viverra maecenas accumsan lacus vel facilisis. Quis ipsum suspendisse ultrices gravida.

    X
    Primary Physics and Mathematics School
    Abisha Kekilbayeva Street 129/4, Bostandyk district 050060, Almaty, Kazakhstan
    Kindergarten «TAMOSIK»
    Kakimbek Salikov Street 140, Nur Alatau, Bostandyk district 050045, Almaty, Kazakhstan
    New school in Nur Alatau
    Kakimbek Salikov Street 140, Nur Alatau, Bostandyk district 050045, Almaty, Kazakhstan